Svět květin

Historie darování květin

istorie darování květin

Zvyk darovat čerstvou květin k nám přišel ve 13. století společně s křesťanstvím. Slovanům tento zvyk vnutili byzantští kněží, kteří si krášlili svoje pokoje čerstvými řezanými květinami. Z historických pramenů vyplývá, že zvyk darovat řezané květiny nebyl zvyk starých Slovanů, kteří si ho ale osvojili. Již více jak 800 let si darování květiny nebo kytice projevujeme vzájemnou úctu a lásku.

On line nakupování a rozvoz květin

Zákazníci, kteří byli doposud zvyklí na pohodlné nakupování květin přes internet a případný následný rozvoz kytic obdarovanému, mohli tuto službu využívat převážně pouze ve velkých městech jako je Praha, Brno nebo Ostrava. Nyní internetový obchod www.koupimkytku.cz přináší tuto službu i do menších měst. Díky široké síti květinářství nabízí možnost si on line nakoupit květiny ve více jak 151 městech. Navíc se tento seznam on line květinářství nadále rozšiřuje. Tuto službu mohou zákazníci využít nejen pro doručení květin do domu, ale rovněž květin do kanceláře.

Význam barev květin a kytic

I barvy květin nebo kytic mají svoji symboliku. Každá barva květiny od tmavě červené Růže až po zářivě žlutý Narcis nabízí bohatý a smysluplný příběh. Výběr barvy kytice může být stejně důležitý jako druh květiny.

 • Zjistěte co barvy jednotlivých květin nebo kytic mohou znamenat:
  • Modré květiny a kytice

   Světle modré odstíny Hortenzie nebo syté odstíny Irisu uklidní obavy a přináší mír, otevřenost a klid. Svěží kytice plné modrých květin nabízí chladivou protilátku proti úzkosti. Prohlédněte si náš výběr kytic s modrými květinami.

  • Růžové květiny a kytice

   Růžové květiny symbolizují noblesu a štěstí. Bez ohledu na tvar květu, růžové květiny vyjadřují mládí, nevinnost a radost se života. Prohlédněte si náš výběr kytic s růžovými květinami.

  • Fialové květiny a kytice

   Fialové květiny reprezentují důstojnost, hrdost a úspěch. Ať jsou svázány v kytici s jinými barvami nebo samostatně, představují obdiv. Prohlédněte si náš výběr kytic s fialovými květinami.

  • Červené květiny a kytice

   Červené květiny představují energii, která má sílu měnit jinak nenápadnou květinu na podstatu touhy, síly a vášnivé lásky. Kytice plná červených květů je symbolem krásy, odvahy a tepla. Prohlédněte si náš výběr kytic s červenými květinami.

  • Bílé květiny a kytice

   Bílé květiny jsou často spojeny s nevinností, pokorou a úctou. Evokují jednoduchou krásu. Kytice, kterým dominuji bílé květy, představují skromnost a eleganci. Prohlédněte si náš výběr kytic s bílými květinami.

  • Žluté květiny a kytice

   Žluté květiny navozují pocity radosti a bezstarostnost. Symbolizují, ale také přátelství. Kyticí překypující žlutými květinami pošlete zprávu o nových začátcích a štěstí. Prohlédněte si náš výběr kytic se žlutými květinami.

  • Oranžové květiny a kytice

   Oranžové květiny symbolizující energii a nadšení. Kytice vytvoření s oranžových květin vyjadřují důvěru, spokojenost a chuť do života. Prohlédněte si náš výběr kytic s oranžovými květinami.

Péče o květiny 3. díl - Lilie

Je známo přes 100 druhů lilií. Nejvíce rozšířeny jsou v Evropě, Asii a Severní Americe. Rostou zejména v mírném a subtropickém pásu. Mezi nejkrásnější zástupce lilií patří Lilie asijská, která je typická svými nádhernými velkými květy a velmi rozmanitými barvami.

Pokud zakoupené lilie jsou ještě ve stádiu pupene a chcete urychlit jejich nakvetení, tak ponořte stonky do vlažné vody v místnosti s pokojovou teplotou - urychlíte tak proces nakvétání a lilie se rozvinou během několika hodin do plného květu.

Doporučujeme vystřihnout ze středu květenství tyčinky s pylem - jedná se o alergen, který je velmi dráždivý. Navíc je pyl z lilií velmi přilnavý a špatně se odstraňuje z oblečení, nábytku i koberců. Pokud si pylem znečistíte oděv, nikdy nepoužívejte k odstranění vodu nebo se nesnažte pyl setřít. Jednoduše vysajte vysavačem nebo přes pyl nalepte lepící pásku a opatrně odtrhněte.

Lilie vždy uchovávejte mimo dosah domácích mazlíčků, pro které může být pyl z lilií zdraví škodlivý.

Péče o květiny 2. díl - Růže

Růže jsou krásné květiny, které jsou i velmi oblíbené. Péče o ně nevyžaduje zvláštní přístup, ale i přesto považujeme za důležité zmínit několik věcí, které pomohou vaší kytici k delšímu životu a přinesou vám tak do vašeho domova krásu na dlouhou dobu.

Pokud růžím ve vaší kytici začnou "padat hlavičky", tedy pokud se květy začnou pomalu ohýbat, tak je to způsobeno nedostatečným přísunem vody do květu. I přesto, že je kytice umístěna ve váze s vodou, tak může být květ růže nedostatečně zásoben - mohou za to buď málo seříznuté stonky a nebo vzduchové bubliny, které se do stojnku z vody dostávají.

Abychom se tomuto jevu vyvarovali, dáváme do vázy vždy vlažnou vodu a růže řádně (alespoň 3cm) seřízneme šikmým řezem. Pokud již růže "sklánějí hlavičky", tak je vložte na 30 vteřin do horké vody (jen stonky!) a následně seřízněte a vložte zpět do vázy.

Černají-li okvětní lístky vašich červených růží, tak se nemusíte obávat o jejich "zdraví". Černání okvětních lístků, zejména okrajových, je normálním jevem, které se u červených růží objevuje a neznamená příznak žádné choroby.

Péče o květiny 1. díl

Než se kytice dostane do prodejny do vázy, tak prožije nějaký čas na cestě a také obvykle několik teplotních šoků (cesta z prodejny do vozu, případně na venkovní teplotu na ulici, následně přesun do klimatizované či vytápěné místnosti, atd.).

Našich několik jednoduchých rad pomůže kytici opět plně růst a kvést!

Budete potřebovat: nůžky nebo nůž, čistou vázu, vlažnou vodu a výživu v balíčku, který obdržíte na naší prodejně.

Postupujte dle našeho návodu:

Naplňte vázu do poloviny vlažnou vodou a přidejte část výživy. Tím zajistíte kytici optimální prostředí pro růst a umožníte plné nakvetení květů.

Kytici vybalte z papíru.

Zařízněte cca 3cm od spodního konce kytice. Použijte nůž nebo nůžky a řez udělejte pod úhlem, aby seříznutá kytice měla co největší plochu pro „napití“.

Odstraňte veškeré listy, které by byly pod úrovní vodní hladiny ve váze. Zamezíte tak šíření bakterií ve vodě a tím prodloužíte životnost květů.

Vystavte kytici na místo dále od topení a mimo průvan. Do blízkosti kytice neumisťujte žádné ovoce.

Vodu ve váze měňte alespoň jednou za dva dny, lépe však denně. Výživu přidávejte po částech do každé vyměněné vody. Zajistíte tak prostředí bez bakterií a dostatek živin pro dlouhý život kytice.

Historie květin

Nejstarší zmínky o řezaných květinách se datují až do období prehistorického. Nejstarším dochovaným důkazem je fosílie kytice, která byla objevena v hrobu muže a ženy z období paleolitu na území dnešního Iráku.

První zmínku o konkrétním typu květiny nám přináší mezopotamský král Sargon I. (3. tisíciletí před Kr.), který se vrací z vojenské výpravy s „vínem, fíky a růžemi.“ Další květy se objevují až v historii starých Řeků, kteří používají při svých obřadech karafiáty. Korunovace králů se bez karafiátů nemůže obejít, protože symbolizuje řecká božstva.

Ve středověku pomáhá rozšiřování zájmu o květiny zejména umění. Obrazy květin a také obrazy z květin se stávají velmi oblíbenými a rozšiřují tak i plochy, na kterých jsou květiny pěstovány. Touto činností se zabývají zejména kláštery.

Viktoriánská Anglie považuje řeč květin za stejně důležitou jako například společenské odívání. Velmi oblíbené jsou v tomto období nejen květiny, ale také kapesníčky navoněné vůní hodící se k dané příležitosti.

V současné době existuje přes 250 tisíc druhů řezaných květů a každým dnem přibývají nové druhy dalším šlechtěním.

Velmi zajímavou historii mají tulipány. V době středověkých hladomorů pojídají Holanďané cibule tulipánů, protože jiné jídlo nemají. V 17. století se zájem o tulipány prudce zvyšuje – francouzské dámy se do nich odívají, barvíři je používají na nejvybranější látky a navíc se stávají i platidlem. Během „tulipánománie“ v letech 1634 - 1637 připomíná Holandsko známou zlatou horečku – lidé opouštějí svoje domovy a prodávají své majetky, aby se mohli věnovat pěstování tulipánů, které v té době mají velmi vysokou hodnotu a obchoduje se s nimi podobně jako na dnešní plodinové burze. Také slovo burza pochází z tohoto období – spekulanti obchodující s tulipány se scházeli v domě obchodníka jménem Van Bourse. V roce 1637 bylo obchodování s tulipány postaveno mimo zákon a mnoho lidí přišlo o všechny své peníze následkem prudkého poklesu cen.

Květomluva

Květiny již odpradávna znamenají zejména emoce. Když obdarujeme květinou, tak říkáme, že nám na dotyčné(m) záleží. Každá květina má i svůj specifický význam, který se označuje jako květomluva. Neznamená to však, že je potřeba se těmito významy vždy doslova řídit. Platí především, že bychom měli vybírat květiny, které se našim blízkým líbí, a které je potěší. Květomluva jde v takové chvíli stranou.

Růže – královna květin. Málokdo si dovede představit první schůzku se svojí slečnou bez dlouhé červené růže. Rudá růže odjakživa symbolizuje lásku. Vhodnou volbou může být i oranžová růže, která značí vášeň. Růží je v dnešní době přes 100 druhů a mnohonásobně větší množství kultivarů a hybridů. Velmi oblíbené se v poslední době stávají i vícebarevné růže. V případě růží tak symboliku představuje především její barva. Modrá značí věrnost, žlutá naopak ztrátu lásky či rozchod. Fialová růže vyjadřuje pokoru, růžová odpuštění a bílá nevinnost a úctu. Bílá růže se používá také do smutečních kytic, kde vyjadřuje úctu k zemřelému.

Gerbera – květina pocházející z Jižní Afriky pojmenovaná po holandském botanikovi Traugottu Gerberovi. Květomluva gerbery vyjadřuje jasné poselství: „Jsem upřímný.“ Mimo to je gerbera také vytrvalou rostlinou, která se skvěle vyjímá v míchaných kyticích.

Tulipán – květina vyjadřující, že je nám s obdarovanou osobou dobře, je známým symbolem Holandska. A to i přesto, že pochází z jižní Evropy, severní Afriky a Asie. Její jméno vzniklo zkomolením původního označení, kdy ji turecký úředník popisoval jako obrácený turecký klobouk – tuliban. Dnes tato květina spolu se sněženkami a narcisy symbolizuje jaro.

Lilie – nápadná tropická květina mnoha barev. Vyjadřuje skromnost, nevinnost a čistotu. Darováním kytice s liliemi můžeme vyjádřit, že naše láska je skutečná a upřímná.

Chryzantéma – květina japonsko–čínského původu, která nachází široké uplatnění od svatebních kytic, přes dárkové kytice až po smuteční kytice. Květy s velkou výdrží symbolizují věčnost, rozloučení i nikdy nekončící lásku.

Karafiát – celosvětově velmi oblíbená květina; v našich končinách postižena nelichotivou historií, avšak stále se těšící velké oblibě. Karafiáty se do Evropy dostaly již v 11. století a byly pěstovány zejména v klášterních zahradách. Pro vysokou trvanlivost i bez vody jsou oblíbenými květy do aranžmánů nebo klop pánských sak. Květomluva přisuzuje této květině poselství touhy, zasnoubení, ale i nejistoty.

Především jsou však čerstvé květiny velice krásné a plní nenahraditelnou úlohu ve společenském styku i mezilidských vztazích, ať již předáváme květinu z lásky, jako vyjádření soustrasti nebo jako omluvu. 

Aranžování květin

Aranžování květin je promyšlená úprava květů a doplňků do celistvého souboru. Konkrétní podoba aranžmá pak závisí zejména na vkusu a fantazii floristy. K aranžování se používají jednak květiny, ale také zeleň, okrasné trávy, sušené nebo keramické doplňky, ozdobné stuhy i okrasný papír. Současné aranžování zná tři základní styly: dekorativní, vegetativní a formálně lineární. Nejčastěji používaným stylem je právě styl dekorativní, který se užívá zejména u vazeb dárkových kytic.

Zvláštním druhem aranžování je ikebana. Jedná se o aranže vzniklé díky japonskému umění aranžování květin známému jako kadó („cesta květin“). Ikebana představuje snahu o vytvoření harmonie mezi lineární konstrukcí, rytmem a barvou. Narozdíl od evropského dekorativního stylu, který je zaměřen na množství a barvu květů, ikebana vnímá květinu lineárně včetně stonků a listů; stejnou váhu pak přikládá i váze a ostatním doplňkům.

Historie aranžování sahá až do starověkého Egypta. První dochované zmínky o aranžování řezaných květin se datují k roku 2500 př. Kr. Jeskynní kresby a dobové vázy zobrazují pečlivě naaranžované kytice jako součást různých obřadů. Řekové a následně také Římané začínají aranžovat věnce namísto původně používaných kytic ve vázách. Z dob Kleopatry pak pochází zvyk zdobení růžovými okvětními lístky. Největšího rozmachu dosahuje aranžování v době renesance a to zejména v Itálii – používají se již tropické květy i exotické ovoce jako součást dekorací.

Svátek slaví
Dnes: Irena
Zítra: Rudolf

Nakupujte květiny online. 151 míst pro osobní odběr, výhodná cena a to vše bez čekání.