Aranžování květin

Aranžování květin je promyšlená úprava květů a doplňků do celistvého souboru. Konkrétní podoba aranžmá pak závisí zejména na vkusu a fantazii floristy. K aranžování se používají jednak květiny, ale také zeleň, okrasné trávy, sušené nebo keramické doplňky, ozdobné stuhy i okrasný papír. Současné aranžování zná tři základní styly: dekorativní, vegetativní a formálně lineární. Nejčastěji používaným stylem je právě styl dekorativní, který se užívá zejména u vazeb dárkových kytic.

Zvláštním druhem aranžování je ikebana. Jedná se o aranže vzniklé díky japonskému umění aranžování květin známému jako kadó („cesta květin“). Ikebana představuje snahu o vytvoření harmonie mezi lineární konstrukcí, rytmem a barvou. Narozdíl od evropského dekorativního stylu, který je zaměřen na množství a barvu květů, ikebana vnímá květinu lineárně včetně stonků a listů; stejnou váhu pak přikládá i váze a ostatním doplňkům.

Historie aranžování sahá až do starověkého Egypta. První dochované zmínky o aranžování řezaných květin se datují k roku 2500 př. Kr. Jeskynní kresby a dobové vázy zobrazují pečlivě naaranžované kytice jako součást různých obřadů. Řekové a následně také Římané začínají aranžovat věnce namísto původně používaných kytic ve vázách. Z dob Kleopatry pak pochází zvyk zdobení růžovými okvětními lístky. Největšího rozmachu dosahuje aranžování v době renesance a to zejména v Itálii – používají se již tropické květy i exotické ovoce jako součást dekorací.

Svátek slaví
Dnes: Irena
Zítra: Rudolf

Nakupujte květiny online. 151 míst pro osobní odběr, výhodná cena a to vše bez čekání.