Historie květin

Nejstarší zmínky o řezaných květinách se datují až do období prehistorického. Nejstarším dochovaným důkazem je fosílie kytice, která byla objevena v hrobu muže a ženy z období paleolitu na území dnešního Iráku.

První zmínku o konkrétním typu květiny nám přináší mezopotamský král Sargon I. (3. tisíciletí před Kr.), který se vrací z vojenské výpravy s „vínem, fíky a růžemi.“ Další květy se objevují až v historii starých Řeků, kteří používají při svých obřadech karafiáty. Korunovace králů se bez karafiátů nemůže obejít, protože symbolizuje řecká božstva.

Ve středověku pomáhá rozšiřování zájmu o květiny zejména umění. Obrazy květin a také obrazy z květin se stávají velmi oblíbenými a rozšiřují tak i plochy, na kterých jsou květiny pěstovány. Touto činností se zabývají zejména kláštery.

Viktoriánská Anglie považuje řeč květin za stejně důležitou jako například společenské odívání. Velmi oblíbené jsou v tomto období nejen květiny, ale také kapesníčky navoněné vůní hodící se k dané příležitosti.

V současné době existuje přes 250 tisíc druhů řezaných květů a každým dnem přibývají nové druhy dalším šlechtěním.

Velmi zajímavou historii mají tulipány. V době středověkých hladomorů pojídají Holanďané cibule tulipánů, protože jiné jídlo nemají. V 17. století se zájem o tulipány prudce zvyšuje – francouzské dámy se do nich odívají, barvíři je používají na nejvybranější látky a navíc se stávají i platidlem. Během „tulipánománie“ v letech 1634 - 1637 připomíná Holandsko známou zlatou horečku – lidé opouštějí svoje domovy a prodávají své majetky, aby se mohli věnovat pěstování tulipánů, které v té době mají velmi vysokou hodnotu a obchoduje se s nimi podobně jako na dnešní plodinové burze. Také slovo burza pochází z tohoto období – spekulanti obchodující s tulipány se scházeli v domě obchodníka jménem Van Bourse. V roce 1637 bylo obchodování s tulipány postaveno mimo zákon a mnoho lidí přišlo o všechny své peníze následkem prudkého poklesu cen.

Svátek slaví
Dnes: Irena
Zítra: Rudolf

Nakupujte květiny online. 151 míst pro osobní odběr, výhodná cena a to vše bez čekání.