Květomluva

Květiny již odpradávna znamenají zejména emoce. Když obdarujeme květinou, tak říkáme, že nám na dotyčné(m) záleží. Každá květina má i svůj specifický význam, který se označuje jako květomluva. Neznamená to však, že je potřeba se těmito významy vždy doslova řídit. Platí především, že bychom měli vybírat květiny, které se našim blízkým líbí, a které je potěší. Květomluva jde v takové chvíli stranou.

Růže – královna květin. Málokdo si dovede představit první schůzku se svojí slečnou bez dlouhé červené růže. Rudá růže odjakživa symbolizuje lásku. Vhodnou volbou může být i oranžová růže, která značí vášeň. Růží je v dnešní době přes 100 druhů a mnohonásobně větší množství kultivarů a hybridů. Velmi oblíbené se v poslední době stávají i vícebarevné růže. V případě růží tak symboliku představuje především její barva. Modrá značí věrnost, žlutá naopak ztrátu lásky či rozchod. Fialová růže vyjadřuje pokoru, růžová odpuštění a bílá nevinnost a úctu. Bílá růže se používá také do smutečních kytic, kde vyjadřuje úctu k zemřelému.

Gerbera – květina pocházející z Jižní Afriky pojmenovaná po holandském botanikovi Traugottu Gerberovi. Květomluva gerbery vyjadřuje jasné poselství: „Jsem upřímný.“ Mimo to je gerbera také vytrvalou rostlinou, která se skvěle vyjímá v míchaných kyticích.

Tulipán – květina vyjadřující, že je nám s obdarovanou osobou dobře, je známým symbolem Holandska. A to i přesto, že pochází z jižní Evropy, severní Afriky a Asie. Její jméno vzniklo zkomolením původního označení, kdy ji turecký úředník popisoval jako obrácený turecký klobouk – tuliban. Dnes tato květina spolu se sněženkami a narcisy symbolizuje jaro.

Lilie – nápadná tropická květina mnoha barev. Vyjadřuje skromnost, nevinnost a čistotu. Darováním kytice s liliemi můžeme vyjádřit, že naše láska je skutečná a upřímná.

Chryzantéma – květina japonsko–čínského původu, která nachází široké uplatnění od svatebních kytic, přes dárkové kytice až po smuteční kytice. Květy s velkou výdrží symbolizují věčnost, rozloučení i nikdy nekončící lásku.

Karafiát – celosvětově velmi oblíbená květina; v našich končinách postižena nelichotivou historií, avšak stále se těšící velké oblibě. Karafiáty se do Evropy dostaly již v 11. století a byly pěstovány zejména v klášterních zahradách. Pro vysokou trvanlivost i bez vody jsou oblíbenými květy do aranžmánů nebo klop pánských sak. Květomluva přisuzuje této květině poselství touhy, zasnoubení, ale i nejistoty.

Především jsou však čerstvé květiny velice krásné a plní nenahraditelnou úlohu ve společenském styku i mezilidských vztazích, ať již předáváme květinu z lásky, jako vyjádření soustrasti nebo jako omluvu. 

Svátek slaví
Dnes: Irena
Zítra: Rudolf

Nakupujte květiny online. 151 míst pro osobní odběr, výhodná cena a to vše bez čekání.